Kurucumuz

Dr. Turay KESLER Kimdir?
                                                                                                                                                                              

Turay Kesler, 1976 yılında Gümüşhane' de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gümüşhane / Köse'de tamamladı. Lisans Eğitimini (1994-1998);  Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü’nde tamamladı. Yüksek Lisans (1998-2001) eğitiminin ardından, Doktora Eğitimini (2001-2007) tamamladı. Marmara Üniversitesi, Eğitim  Bilimleri Enstitüsü’nde “Coğrafya Eğitimi ve Teknoloji Kullanımı” isimli teziyle doktora çalışmasını yürüttü.  

1998 yılında genç bir akademisyen olarak başladığı çalışma hayatına, özel sektörde öğretmen ve yönetici olarak devam etti. 2002 yılından beri özel dershane ve okulculuk sektöründe yönetici, eğitim girişimcisi ve yatırımcısı olarak çalışma ve projelerini devam ettirmektedir. İlk girişimi olan dershane işletmesini 2005 yılında açmış, tek şube ve 20 personel ile başlayan eğitim girişimciliği serüvenine 2011 yılından itibaren yeni kurumlar dahil edilmiştir. 2014 yılında kurduğu eğitim kurumları bünyesinde farklı 2 okul markası ile bugün 5 anaokulu, 3 ilkokul, 1 ortaokul ve 6 lise ile toplamda 15 okul ve 400 civarında istihdam ile yoluna devam etmektedir.

Şirinevler, Güneşli ve Bağcılar Uğur Liseleri'nin ve Bahçeşehir Koleji Ataköy Anaokulu'nun da aynı zamanda kuruculuğunu yapan KESLER, 2014 yılında yeni yatırımlarına kurucusu olduğu "Vatan Koleji ile hız vermiştir. Vatan Koleji  olarak, anaokulundan, üniversiteye kadar mevcut bütün özel eğitim kurumları için yeni yatırımlar ve okullara açmayı hedeflemektedir.

Diğer Sivil Toplum Örgütlerindeki Görev ve Sorumlulukları

Dr. Turay Kesler, hem eğitim sektörü ile ilgili, hem iş dünyası ile ilgili STK'larda da etkin görevler üstlenerek birikimlerini paylaşmaktadır. Bu amaçla;

İstanbul Ticaret Odası'nda Eğitim Komite Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak iki dönemdir (2009 -2013) / (2013-...) görev yapmaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Genç Girişimciler Kurulu'nda Eğitim Grubu Başkanı (2012-2014) ve İcra Kurulu Üyesi (2014- 15) görevinde bulunmuştur.

TÖDER - Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği'nde (2014-...) Yönetim Kurulu Üyesidir.

GÜSİAD - Gümüşhaneli Sanayici ve İş Adamları Derneği, Eğitim Komisyonu Başkanı (2015-...) olarak STK çalışmalarını yürütmektedir.

Yayınlanmış kitap, bilimsel çalışma ile gazete ve dergilerde köşe yazıları bulunmaktadır. Birçok ulusal ve yerel medyada, TV programlarında özel eğitim sektörü ile ilgili konularda yer almıştır. ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Finlandiya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan gibi ülkelerde eğitim araştırma/inceleme programlarına, birçok ulusal ve uluslararası toplantı ve konferanslara katılmıştır.


"Terörü, fakirliği ve cehaleti ancak eğitimle yenebiliriz" felsefesi ile hareket eden Dr. Turay Kesler, bu üç büyük sorunun öncelikle ele alınmasının gerekliliğine inanmaktadır.


Evli ve 3 çocuk babasıdır.