Çocuklarınızla yapacağınız yaz tatili aktiviteleri

DİKKAT EKSİKLİĞİNE KARŞI KUM İLE OYUN OYNAYIN
Üç aylık yaz tatili döneminde çocuklar yoğun okul temposundan uzaklaşırlar. Evde geçirilen saatlerin artması ile birlikte çocukların etkinlik alanları sınırlanır. Evde yapılabilecek tek aktivitenin bilgisayar ya da televizyon olduğunu düşünen çocuklar, bu cihazlar karşısında uzun süre vakit geçirirler. Çocukların bilgisayar ve televizyon karşısından ayrılmamasından şikayet eden anne ve babaların sorumlulukları daha da artmaktadır. Böyle bir durum karşısında ailelerin mutlaka çocukları ile kaliteli zaman geçirmesi gerekir. Birlikte geçirilen zamanın süresinden ziyade kalitesi ya da birlikte yapılan aktivitenin çocuğa uygun olup olmadığı önemlidir. Çocuğun keşfedilecek birçok yönünü ortaya çıkartacağınız oyunlar tercih edin. Bu uygulamalarla sadece çocuğunuzu değil, kendinizin de keşfedebilme şansı tanıyacaksınız. Onunla benzer ve farklı yönlerinizi görme fırsatı oluşacaktır.

ŞEHRİ TURİST GİBİ YENİDEN KEŞFEDİN
Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte bahçelerde daha fazla etkinlik yapılabilir. Anne ve babaların küçükken oynadığı körebe, istop, saklambaç, yakartop oyununu, çocuğunuza öğretebilirsiniz. Ayrıca birlikte tiyatro, sinema ve spor etkinliklerine katılma, şehrin sahip olduğu tarihi yerlere gezinti yapma, o yerler ile ilgili bilgi sahibi olma ve gezi panosu oluşturma, bahçede sebze, meyve ve çiçek yetiştirme, bahçedeki kuşlar ve diğer uygulayabileceği hayvanlar için yuva, yemlik hazırlama gibi faaliyetler yapılabilir.

BIRAKIN BOZULAN OYUNCAKLARINI TAMİR ETSİN!
Havaların aşırı sıcak ve güneşin tepede olduğu zamanlarda ise evde çocuğunuz ile farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Evdeki artık materyallerle çalışma, birlikte öykü yazma (tiyatro senaryoları, şiir, tekerleme, bilmece) ,öykü tamamlama, öykü kitapları oluşturma, evin duvarlarına ya da odasının duvarlarına kâğıtlar yapıştırıp üstünü her gün farklı bir hikaye oluşturarak boyamasını isteme, birlikte hamur işleri, kek, pasta yapma, sorumluluk duygusu için eşyalarını ve oyuncaklarını tamir etme, onarma, yıkama, saksıya çiçek dikme (besleme, büyütme), motor becerilerini geliştirebilmek için, maket gemi, uçak gibi el işi faaliyetleri yapma, özel günler için kartlar hazırlamadır.

KUM İLE YARATICILIĞI GELİŞİR
Yaz tatilinizi deniz kenarında geçiriyorsanız, çocuğun suyla vakit geçirmesi ve oynaması sakinleşmesini ve rahatlamasına yardımcı olur, kas becerilerinin ve konsantrasyon gelişimine destek olur, dikkat eksikliği olduğundan şüphelenilen veya tanı alan çocuklara dikkat için en büyük yardımı sağlar. Çocuğun kumla vakit geçirmesi küçük yaşlardan itibaren motor ve zihinsel gelişimi için önemli rol oynar. Kas becerilerinin gelişimine destek olur. Kova, kürek, şekil için malzemeler motor becerileri ve sosyal paylaşım imkân sağlaması amaçlı gelişimine büyük destek sağlar. Kum ile yapılan şekiller sayesinde zihinlerindeki hayali öğeleri figürlere dönüştürüp yaratıcılıklarını geliştirirler.