Çocuğunuz okula hazır mı?

Tüm zamanını oyun ve etkinlikler ile geçiren çocuklar için ilköğretime başlamak hayatlarındaki dönüm noktalarından biridir. Okulların başlaması ile birlikte günlük yaşantısı tamamen değişen çocuğun bu sürece adapte olması beklenir. Ancak okula uyum sürecinde gelişim sürecine bakılmalı ve okul olgunluğu testleri ile gerekli olgunluğa erişip erişmediği tespit edilmesi gerekir. Aksi halde zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal açıdan olgunlaşma sürecini tamamlamayan çocukların okul başarısının düşük olduğu gözlemlenir.

Her çocuk tıpkı bir parmak izi gibi birbirinden farklıdır. Gelişimi, kalıtımsal özellikleri ile farklı olan çocuklar, zihinsel,  bedensel,  duygusal ve sosyal açıdan olgunluğa aynı zamanda ulaşamaz. Bireysel olan öğrenme süreci, çocuğun gelişimsel ve bireysel farklılıklarından etkilenmektedir. Bu nedenle de okul öncesi yapılacak “Okul Olgunluğu Testleri” büyük önem taşır.

Görsel olgunluk, renk ve şekil algısı, görsel hafıza, el- göz koordinasyonu, işitsel ayırt etme, sosyal ve duygusal etkenler ve dikkat süresi gibi bireysel farklılıkların detaylı olarak analiz edildiği “Okul Olgunluğu Testleri” çocuğun okula ne kadar hazır olduğunun ipuçlarını da verir. Vatan Rehberlik ve Kariyer Merkezi’nde, birinci sınıf adayı çocuklara yönelik “Okul Olgunluğu Testleri” uygulanmaktadır. Bu test sonucunda yapılan analizler ile çocukların okul içerisindeki kurallara ve öğrenim sürecine hazır olup olmadığı sonucuna ulaşılır. İlkokul eğitimi veren kampüslerimize gelerek, çocuğunuzun okula hazır olup olmadığını Uzman Rehber Öğretmenlerimiz tarafından yapılan “Okul Olgunluğu Testleri” ile öğrenebilirsiniz.