Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Okul öncesi eğitim, çocukların bilişsel, motor, dil ve psikososyal gelişimini olumlu yönde etkiler. İlkokula hazırlık sürecinde önemli yere sahip olan okul öncesi eğitimde, ebeveynlerin en büyük sorunu okul seçimidir. Okulun güvenlik koşullarına dikkat etmesi, çocukların gelişiminin yakından takip edilmesi, hijyen kurallarına göre hazırlanmış ortam, okul seçiminde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken kurallar başında geliyor.

İlkokula başlayan çocuktan verilen yönergelere uyması, belirli bir süre odağını sürdürmesi, arkadaş edinmesi, ebeveynleri dışındaki bir yetişkin ile uzun süre vakit geçirebilmesi beklenir. Çocuklar bu özellikleri en iyi anaokulunda öğrenirler. İlkokulun ön-alıştırması niteliğinde olan anaokulunda; çocuğun ince-motor hareketleri dediğimiz, kalem tutmak, makasla kesmek ve yapıştırmak gibi becerileri de gelişir. Sosyal açıdan kendisiyle ve yaşıtlarıyla uyum sağlamasını öğrenir. Bu açılardan anaokulunun, ilkokul öncesi faydaları vardır.

Anaokulu ve kreş seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır.

EN ÖNEMLİ KRİTER ÖĞRETMEN: Çocuklar tüm gün okul içinde öğretmenleri ile birlikte olduğundan dolayı, en önemli kriter öğretmendir. Öğretmenin akademik yönden donanımlı olması ve çocuklara karşı ilgili ve sevgi dolu olması önemlidir. Anaokulu öğretmenlerinin, çocukların aileleriyle iletişim içinde olması ve ailelerin çocuklarıyla ilgili bilgilendirilmesi çocuğun gelişimini desteklemektedir Ayrıca sınıf içindeki öğrenci sayısı ve çocuklar ile ilgilenen yardımcı öğretmenin olup olmaması da göz önünde bulundurulmalıdır.

EĞİTİM PROGRAMI İLE ETKİNLİKLER ARAŞTIRILMALI: Çocuklara okul içinde sunulan eğitim programı ayrıca dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında gelir. Çocukların bireysel farklılıklarına göre eğitim programlarının hazırlanması, çocuğun bilişsel, motor ve dil gelişimini olumlu yönde geliştirici programların uygulanması gerekir. Ayrıca yıl içerisinde çocukların mutlaka gezilere (sergi, müze, tiyatro, kütüphane) katıldığı, drama, müzik gibi aktivitelerin olduğu okullar tercih edilmeli.

SINIFLAR GÜN IŞIĞI ALMALI: Çocukların bulunduğu okulda aydınlatmaya dikkat edilmeli. Doğal ışık olan gün ışığı ile aydınlanan okullar tercih edilmeli. Oyun, yatak ve çalışma odaları yeterli ışığı almalı. Havalandırma yeterli olmalı.

GELİŞİMİ TAKİP EDİLMELİ: Anne ve babaların öncelikle dikkat etmesi gereken koşullar içinde anaokulunda sınıf öğretmeni dışında gözlemi ve bir aksilik olup olmadığını en iyi şekilde takip edebilecek, çocuk gelişiminde uzman bir rehberlik biriminin çalışıyor olmasıdır. Çünkü çocuğun gelişimiyle yakından ilgilenirler ve böyle bir durumda aileyi bilgilendirip en kısa ve etkin şekilde sorun çözülebilir. Aksi takdirde ileriki yıllarda çocuk için geç kalınmış bir sorunla karşılaşılabilir.

HİJYEN OKULUN TAMAMINDA OLMALI: Çocukların sağlığı açısından diğer önemli unsurlardan biri de okulun hijyenik olmasıdır. Zemin ve duvarların hijyen açısında kolay temizlenen, sağlığa zararsız malzemelerce kaplanması önemli. Mutfak araç ve gereçleri cam, porselen ve çelik olmalı.

GELİŞİMİNE UYGUN BİNA: Çocuklar, yetişkinler ile aynı değildir. Bu nedenle okul içerisinde kullanılacak alanların çocukların fizyolojik gelişimlerine uygun olması gerekir. Lavabonun büyüklük ve yüksekliği çocuğun yaşına uygun olmalı. Çocuğun yaşına uygun oyuncak, eğitim araç ve gereçleri olmalı.

GÜVENLİK GÖZ ARDI EDİLMEMELİ: Güvenlik de aranması gereken diğer önemli unsurlardan biridir. Merdivenler varsa korkuluklar olmalı. Kreşin bulunduğu binanın giriş ve çıkışlarının da trafik yönünden güvenli olması gerekir. Isınma araçları çocuklar için tehlike oluşturmamalı. Ranza yerine karyola kullanılmalı.